Budowa łazienki – prysznic czy wanna?

Zarówno łazienka z wanną jak i z prysznicem ma swoich zagorzałych fanów. Dla niektórych osób posiadanie łazienki, która ma wyłącznie kabinę prysznicową jest tnie do pomyślenia – niektórzy nie przepadają za codziennymi kąpielami, ale lubią mieć świadomość, że w każdej chwili mogą wziąć relaksującą kąpiel. Z kolei niektórzy uważają, że kąpiele to nie tylko strata czasu, ale również wody i pieniędzy. Obie strony mają wiele racjonalnych argumentów. Co więc wybrać: łazienkę z wanną czy kabiną prysznicową?

Argument pierwszy: koszty

Nie ukrywajmy: cena wody wciąż rośnie.

To dlatego większość osób tak żywo opowiada się za łazienką z wyłącznie kabiną prysznicową. Średnio na jedną kąpiel w wannie potrzeba około 140 litrów wody, z kolei na dziesięciominutowy prysznic około 100 litrów. To aż 40 litrów wody, na której możemy oszczędzić! Dodatkowo łatwo można ograniczyć użycie wody przez zamontowanie specjalnych końcówek do kranów i pryszniców. Jeżeli chodzi więc o oszczędzanie, to prysznic ma tutaj ogromną przewagę nad wanną.

Argument drugi: relaks

Mimo to nie samą oszczędnością człowiek żyje – gorąca i pachnąca kąpiel to doskonały sposób na relaksujący, zasłużony odpoczynek po długim dniu pracy.

Dodatkowo po tygodniowej wycieczce pod namiot nie ma nic lepszego od wzięcia gorącej kąpieli. Dodajmy tylko, że kąpiel to również jedna z wielu form terapii dla osób, które cierpią na problemy ze skórą, a także to doskonały sposób na „rozgrzanie” stawów. Kąpiel w olejkach eterycznych również uspokaja, a także może pomóc przy problemach z na przykład odcinkiem lędźwiowym. Często wystarczy, jak w przypadku problemów suchą skórą, dodać do wanny preparat emolientowy, by kąpiel zamieniła się w kąpiel leczniczą.

Argument trzeci: w wannie weźmiesz prysznic, w prysznicu nie weźmiesz kąpieli

Faktycznie: tutaj wanna ma ogromną przewagę, ponieważ weźmiesz w niej nie tylko kąpiel, ale również prysznic.

Nie musisz więc tracić wody i przepłacać, a w każdej chwili możesz napełnić wannę wodą i wziąć relaksującą kąpiel. Co więc wybrać? Co będzie lepsze: prysznic czy wanna? Najwygodniejszą opcją oczywiście byłoby mieć jedno i drugie, jednak nie u każdego jest to możliwe. Czasem ze względu na koszty, a czasami po prostu ze względu na miejsce w łazience. Dużo osób nie przepada też za wanną z zasłonką – głównie ze względów estetycznych. Dlatego najlepiej zadać sobie kilka ważnych pytań: czy lubisz brać kąpiele? Czy nie będzie Ci przeszkadzało wchodzenie do wanny tylko po to, żeby wziąć prysznic? I przede wszystkim czy nie boisz się, że się poślizgniesz w wannie podczas brania prysznica? Jeżeli nie, wybierz wannę.

Dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie w przezroczystą ściankę, która zapobiegnie rozpryskiwaniu się wody.