Co chwilę jest potrzebna opieka nad osobami starszymi

Z jednej strony społeczeństwo się starzeje, a więc jest coraz więcej starszych osób, którymi trzeba się zająć, bo nie są one w stanie samodzielnie się sobą zajmować. Z drugiej strony w rodzinach jest coraz mniej dzieci, które mogłyby się zająć starzejącymi rodzicami, co również generuje problemy w tym zakresie. Jeśli dołożymy do tego jeszcze zbyt małą pomoc instytucji, to może się okazać, że za jakiś czas zabraknie ludzi, którzy mogliby się zająć takimi starszymi osobami. To oznacza, że musimy się zastanowić w jaki sposób to rozwiązać, tak aby tego typu opieka sprawiała jak najmniej problemów.

Specjalne instytucje

Jeżeli mamy w rodzinie osoby starsze, którym potrzebna jest opieka, zwłaszcza taka całodobowa, to przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób ma być ona zorganizowana. Z jednej strony możemy zdecydować, że to my zajmiemy się opieką nad osobą starszą.

Będziemy musieli być wówczas przygotowani na to, że zmieni się nasze życie. Im więcej pomocy będzie wymagała taka starsza osoba, tym bardziej będziemy musieli ograniczyć nasze życie prywatne i zawodowe. Może się okazać, że będziemy musieli zrezygnować z pracy, aby faktycznie móc się zająć taką starszą osobą, zwłaszcza jeśli będzie ona unieruchomiona w łóżku. Możemy taką opiekę nad osobą starszą dzielić z kimś innym, tak aby on sprawował opiekę, gdy my będziemy w pracy, a my będziemy ją przejmować po powrocie. Ale możemy także poszukać specjalnych instytucji, które przez całą dobę oferują opiekę nad osobami starszymi. To z pewnością nie będzie łatwa decyzja, ale może się okazać, że wbrew pozorom będzie to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jesteśmy jedynymi żywicielami rodziny i zrezygnowanie z pracy w ogóle nie wchodzi w grę.

To nie jest zła decyzja

Tak naprawdę nie można mówić, że skorzystanie z pomocy takiej instytucji jest złą decyzją. Wybierając takie miejsce do opieki nad osobą starszą, która jest nam bliska, mamy pewność, że będzie ona miała zapewnione wszystko co najlepsze. To oznacza, że będzie pod stałą opiekę różnych specjalistów, będzie mogła korzystać z pomocy rehabilitantów, a dodatkowo także cały czas będzie koło niej ktoś, aby jej pomóc. Poza tym w takich ośrodkach często są oferowane różne zajęcia, które mają wypełnić czas i pozwolić, aby osoby tam przebywające lepiej się poznały. To oznacza, że decydując się na opiekę dla osoby starszej oferowaną przez takie miejsce, możemy jej zapewnić wszystko to co najlepsze. Warto się zastanowić, jak w naszym przypadku powinna wyglądać taka opieka nad osobą starszą.

Może się wówczas okazać, że możliwości będzie znacznie więcej niż podejrzewaliśmy, a więc po dokładny ich rozpatrzeniu uda nam się wybrać to, co będzie najlepsze, zarówno dla bliskiej nam osoby starszej, jak i dla nas samych.

bhp zabrze