Jak rozłożyć opiekę nad osobami starszymi?

Czasami może się wydawać, że opieka nad osobami starszymi to nic trudnego. Wystarczy pilnować, aby byli bezpieczni, aby o odpowiedniej godzinie otrzymywali leki i jedzenie, zaproponować im swoje towarzystwo. W końcu to dorosłe osoby, a więc nie powinno być problemów, ponieważ nie musimy się obawiać tego co wymyślą, tak jak ma to miejsce w przypadku małych dzieci. Prawda jednak jest taka, że osoby starsze, zwłaszcza takie, które mają problemy z pamięcią i u których pojawiła się demencja, są nieobliczalne. One same nie zawsze zdają sobie sprawę z tego co robią i jakie to może mieć konsekwencje. Dlatego też, nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której samodzielnie, przez cały czas mielibyśmy się zajmować takimi osobami. Od samego początku powinniśmy ustalić z bliskimi, jak ma wyglądać taka opieka nad osobą starszą w naszej rodzinie.

Dlaczego to takie ważne?

Fakt, że niejednokrotnie trzeba pilnować osoby starszej nawet przez całą dobę, ponieważ nigdy nie możemy być pewni co wymyśli, może powodować, że będziemy żyli w nieustannym napięciu, stresie, a dodatkowo może się również okazać, że będziemy mieli problemy ze spaniem w nocy. Nawet jeśli sprawujemy opiekę nad osobą starszą, która nie może wstać z łóżka, to i tak musimy się liczyć z trudnym wyzwaniem. Nie tylko tym fizycznym, gdy trzeba będzie taką osobę podnieść, umyć czy przebrać, ale również z psychicznym, ponieważ może się okazać, że będziemy się stykać z wieloma nieprzyjemnymi wyzwiskami i sytuacjami.

Jeśli do tego, na rzecz opieki nad osobą starszą będziemy musieli zrezygnować z pracy i codziennej aktywności, może się okazać, że to wszystko mocno odbije się na naszej psychice. Dlatego też niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy w takiej opiece się zmieniali, abyśmy mieli kogoś, kto w regularnych odstępach czasu, na kilka godzin albo jeszcze lepiej dni, nas odciąży. Tak, abyśmy mogli się zająć sami sobą, odpocząć, nabrać sił. Im szybciej ustalimy zasady takiej opieki nad osobą starszą, tym większa będzie pewność, że to faktycznie będzie działało.

Nie tylko rodzina

Jeżeli z jakiegoś powodu rodzina nie może nam pomóc w opiece nad osobą starszą, to powinniśmy poszukać pomocy na zewnątrz. Są instytucje, które w ustalonych dniach będą do nas przysyłały pielęgniarkę, która w zależności od umowy albo nam w tej opiece będzie pomagała, albo na te kilka godzin będzie nas zastępowała. Możemy również pomyśleć o zatrudnieniu opiekunki, kogoś kto będzie nam pomagał w tej opiece, ale kogo znajdziemy i zatrudnimy sami. Może się okazać, że to będzie trochę kosztowało, ale z pewnością będzie to ważne dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Warto zobaczyć jak można rozłożyć opielę nad osobą starszą i która z proponowanych opcji będzie dla nas najlepsza. Tylko wówczas będziemy mogli tę opiekę sprawować w odpowiedni sposób.