Naturalne nawozy

Nawożenie to jeden z podstawowych etapów pielęgnacji ogrodu – bez tego większość roślin może nie zakwitnąć lub nie osiągnąć takich rozmiarów jak powinna. Choć w specjalistycznych sklepach mamy bardzo wiele preparatów do nawożenia, wciąż najlepiej używać tych naturalnych.

Jednym z ich rodzajów jest tzw. nawóz zielony.

Jakie rośliny nadają się najlepiej na jego stworzenie? Do przygotowania zielonego nawozu stosuje się przede wszystkim rośliny, które rosną bardzo szybko i bujnie, pozostawiając jednocześnie na ziemi bardzo dużo żyznej próchnicy. Są to najczęściej łubin żółty, seradela, wyka kosmata oraz groch zwyczajny.

Wysianie i przekopanie tych roślin w odpowiednim momencie dostarcza glebie niezbędnych substancji odżywczych, a także chroni ją przed nadmiernym rozwojem chwastów. Na nawóz zielony doskonale nadają się także rośliny uprawiane jako międzyplon ozimy.

Rośliny na nawóz zielony warto zasiać na jak największym obszarze naszego ogrodu. Do najbardziej powszechnych miejsc zalicza się rabaty po roślinach jednorocznych oraz ogródki warzywne – oczywiście po przekopaniu.