Branża motoryzacyjna w Europie

Przez długie lata podstawowymi ośrodkami myśli motoryzacyjnej i związanego z nią przemysłu były Stany Zjednoczone i Europa. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda jednak już nieco inaczej. Silną pozycję na rynku zdołały sobie wywalczyć na przykład marki japońskie. Przykładowo, samochody czy motocykle Honda nie stanowią już takiej rzadkości na europejskich drogach. Ogólnie rzecz biorąc, już dość dawno państwa azjatyckie „włączyły się do gry” o pieniądze konsumentów, którzy szukają dla siebie samochodu.

Wiele znanych i cenionych marek samochodu już dawno zmieniło właściciela. Obecnie, kiedy kupujemy na przykład sportowy samochód tradycyjnej włoskiej marki, to może się zdarzyć tak, że żaden Włoch nie brał udziału ani w stworzeniu projektu tego auta, ani w jego wykonaniu. Rynek się umiędzynarodowił, a fabryki samochodów znajdują się praktycznie na całym świecie, również w krajach, w których w ogóle nie ma tradycji wytwarzania aut. Koncerny często też wchodzą w kooperacje, żeby wspólnie stworzyć wartościowe modele, na których można zarobić.

Europejska motoryzacja nie jest już więc do końca europejska. Wspomniane samochody czy motocykle Honda mają takie same szanse na europejskich drogach, jak lokalne marki.