Choroby utajone

Zakażenie chorobami, które niszczą rośliny rzadko kiedy jest dziełem przypadku. Zwykle jest to wynik działania konkretnego czynnika lub sytuacji, które sprawiają, że nasze okazy zaczynają chorować.

Możliwości są pod tym względem naprawdę szerokie. Zwykle jest tak, że chorobę przynosimy do domu wraz z którymś nowym okazem.

Jak już pisaliśmy, profesjonalni hodowcy, którzy zaopatrują w towar sklepy powinni przywiązywać szczególną wagę do tego, aby ich zasoby były w doskonałej kondycji i nie chorowały. Niestety zagadnienia związane ze zdrowiem roślin są przez nich często lekceważone i kupujemy okazy, które już są chore.

Wiele znanych schorzeń, które dotykają gatunki hodowane w doniczkach przez długi czas potrafi przebiegać w sposób utajony. Można by rzec, iż roślina jest nosicielem danej choroby i dopiero z biegiem czasu się ona uaktywnia.

W charakterze katalizatora może tutaj wystąpić niewłaściwa pielęgnacja roślin lub też zbyt suche powietrze. Pamiętajmy, że tylko jedna chora roślina w doniczce może sprawić, że zmarnieją wszystkie pozostałe.