Czy porosty szkodzą drzewu?

Porosty na pniach drzew – szczególnie te o pięknych, intensywnych barwach – prezentują się bardzo pięknie i mogą być ozdobą naszego ogrodu. Czy jednak nie są szkodliwe dla roślin, które porastają? Okazuje się, że nie. Porosty to bowiem organizmy składające się z grzybów oraz glonów żyjących razem w symbiozie.

Rozwijają się one na korze drzew dojrzałych, ale w żaden sposób jej nie szkodą. Nie czerpią bowiem substancji odżywczych i wody z organizmów, które porastają. Co więcej są one doskonałym wskaźnikiem czystości powietrza – nawet, jeśli jego zanieczyszczenie jest niewielkie porosty natychmiast giną.

Jeżeli więc pojawią się w naszym ogrodzie, powinniśmy być zadowoleni. Gdy mimo to chcemy się pozbyć porostów z kory rosnących w przydomowym ogródku drzew, pozostają nam jedynie metody mechaniczne. Na rynku nie ma żadnych środków chemicznych, które mogą nam w tym pomóc.

Przy tym zabiegu musimy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić kory drzew. Wyrządzimy wtedy swoim roślinom jeszcze większą szkodę.

www.partnersinprogress.pl