Koty w ogrodzie

Koty to sympatyczne i lubiane zwierzęta domowe, ale w ogrodzie nie są miłymi gośćmi. O ile jeden kot, pojawiający się na naszej działce raz na jakiś czas, nie wyrządzi dużych szkód, to licznie pojawiające się koty mogą się przyczynić do wielkich strat. Jeśli zauważysz w ogrodzie rozgrzebane rabaty, zniszczone młode rośliny i nasiona, nieprzyjemny zapach oraz zwierzęce odchody w rabatach, możesz być pewien, że tym szkodnikiem jest kot.

Warto jak najszybciej podjąć walkę, ponieważ na skutek kociej toalety rośliny obumierają. Ostrzenie pazurów o korę drzew może odsłonić żywą tkankę i ściągnąć na drzewko chorobę bądź insekty. Zwierzę nie tylko niszczy roślinność, ale także atakuje ptaki śpiewające.

Należy pamiętać, aby nie sadzić takich roślin jak kocimiętka czy kozłek lekarski, które wręcz zapraszają swoją wonią kota do ogrodu. Żywopłoty z ciernistych krzewów takich jak dzika róża, rosnące na granicach ogrodu, znacznie utrudnią kotom wejście na działkę. Można też zastosować biodegradowalne odstraszacze, które swoim zapachem zniechęcą zwierzęta do wizyt w ogrodzie.

części BMW