Masaż rehabilitacyjny – na czym polega?

Masaż rehabilitacyjny to jeden z typów masażu leczniczego wykorzystywany przy powrocie do sprawności fizycznej. Wykonuje się go na różne partie ciała. Może być to masaż kręgosłupa, rąk, nóg, a nawet głowy. Bardzo często stanowi element zabiegowy na różnych turnusach wypoczynkowych i rehabilitacyjnych. Pomaga w redukcji bólu mięśniowego, sztywności mięśni i w odzyskaniu sprawności fizycznej.

Na czym polega masaż leczniczy?

Na czym w ogóle polega taki masaż rehabilitacyjny? Jego głównym zadaniem jest leczenie danych schorzeń i zapobieganie ich nawrotowi, a także redukowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Techniki tego masażu wykorzystywane są nie tylko w rehabilitacji, ale również w sporcie, relaksacji i kosmetyce.

Masaż polega na głaskaniu, ugniataniu, oklepywaniu, naciskaniu lub na rozcieraniu, w zależności od danego schorzenia. Możemy wyróżnić takie rodzaje masażu jak masaż segmentarny, izometryczny i punktowy.

Czym jest masaż rehabilitacyjny?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, masaż rehabilitacyjny to jeden z typów masażu leczniczego. Ma pomóc w redukcji bólu i dyskomfortu, a także w szybszym odzyskaniu sprawności mięśniowej. Ten typ masażu najczęściej zalecany jest dla osób, które ucierpiały w wypadku lub przeszły daną operację. Masaż rehabilitacyjny ma znacznie skrócić czas powrotu do dawnej sprawności fizycznej. Wykonuje się masaż rehabilitacyjny nóg, dłoni, stóp, brzucha, a nawet głowy.

Masaż rehabilitacyjny kręgosłupa

W redukcji bólów i dyskomfortu, a także w odzyskaniu sprawności ruchowej maja pomóc przede wszystkim ćwiczenia, ale często lekarze zalecają również masaż rehabilitacyjny, jako uzupełnienie terapii. Rehabilitacja w formie masażu może przynieść zadowalające efekty i pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Masaż kręgosłupa, karku i pleców musi być zawsze wykonywany przez doświadczonego specjalistę, by w żaden sposób nie zaszkodzić pacjentowi. Samodzielne wykonywanie masażu lub robienie tego przez inne niedoświadczone osoby może nie przynieść żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – wyrządzić szkody. Czas trwania takiego masażu wynosi zazwyczaj około pół godziny. Podczas masażu wykorzystuje się klasyczne techniki: głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, a nawet wibracje. Zanim jednak zabieg zostanie przeprowadzony, specjalista musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, by dobrać jak najlepszą technikę masażu rehabilitacyjnego.

medactive.com.pl/terapia-manualna/