Największa lokomotywa na świecie

Świat kolei może pochwalić się różnymi wielkimi osiągnięciami. W przypadku amerykańskiej lokomotywy Big Boy o wielkości trzeba mówić w całkiem dosłowny sposób. Big Boy to ogromna lokomotywa wyprodukowana przez spółkę Union Pacific. Maszyna robiła wrażenie w latach czterdziestych, bo to właśnie wtedy z hukiem przemierzała żelazne szlaki. Z pewnością jednak Big Boy wzbudziłby zachwyt nawet dziś.

Lokomotywa mierzyła czterdzieści metrów długości i była szeroka na pięć metrów. Jej wysokość natomiast wynosiła cztery i pół metra. Big Boy był tak wielki, że jego boki musiały być specjalnie dostosowane do pokonywania zakrętów. Lokomotywa skręcała się nieco podobnie jak dzisiejsze przegubowe autobusy miejskie. Maszyna fascynowała również wagą adekwatną do rozmiarów.

Big Boy ważył około pięćset ton, to tyle co półtorej Jambo Jeta. Tak potężna maszyna miała ogromną moc. Lokomotywa mogła uciągnąć nawet cztery tysiące ton, a skład teoretycznie mógł mierzyć nawet dziewięć kilometrów. Przy takiej wadze porażające jest również maksymalna prędkość Big Boya. Wynosiła ona 130 km/godzinę.