Odprężające zajęcie

Opiekowanie się roślinami, doglądanie ich i rozwijanie naszej domowej hodowli może być doskonałym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu. Nie bez powodu jest to aktywność, której nader często oddają się emeryci oraz renciści. Seniorzy zazwyczaj nie mogą wykonywać forsownych czynności, jednakże rośliny doniczkowe nie wymagają żadnego wysiłku.

Takie zajęcia jak podlewanie czy opryskiwanie liści okazów, którego tego wymagają są bardzo proste. Również przesadzanie, które czasami jest konieczne, nie powinno sprawić starszej osobie żadnego problemu. Kontakt z roślinami działa kojąco na nasz umysł, o czym mówią nawet naukowcy.

Podobnie jak relacje ze zwierzętami są zbawienne dla psychiki, tak samo roślinki hodowane w domu są w stanie zmienić na plus nasze samopoczucie oraz postrzeganie świata. Tego typu zajęcia sprzyjają wyciszeniu, a równocześnie stymulują pozytywne uczucia troski i potrzeby opiekowania się czymś, co żyje. Stąd praca przy roślinach bywa nawet elementem terapii psychologicznych i psychiatrycznych.