Opieka nad osobami starszymi musi być skoordynowana

Z jednej strony wiemy, że społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że coraz więcej dookoła nas jest osób starszych, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Z drugiej strony nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak ta opieka nad osobami starszymi powinna wyglądać, jeśli nie dotyczy ona nas bezpośrednio. Dlatego też, wielu ludzi przeżywa szok, kiedy w końcu dochodzi do sytuacji, że sami muszą się zająć osobami starszymi w swojej rodzinie. Wówczas niejednokrotnie okazuje się, że najczęściej zmuszeni są działać samodzielnie, nie mogą liczyć na zbyt wielkie wsparcie ze strony innych, a ogólne działania nie są zbyt dobrze skoordynowane.

To oznacza, że naprawdę trzeba się nad tym problemem pochylić, jeśli chcemy mieć pewność, że coś się w tym kierunku zmieni.

Wielość chorób

Niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, aby pamiętać, że osoby starsze niejednokrotnie zmagają się z różnymi chorobami. To oznacza, że jednocześnie są oni pod opieką wielu specjalistów, a to z kolei przekłada się na ilość różnych leków, które są przez nich przyjmowane. Dlatego też tak ważne w tym wszystkim jest to, aby działania tych specjalistów były odpowiednio skoordynowane, aby przy wypisywaniu leków brali oni pod uwagę również inne medykamenty, które są przyjmowane przez osoby starsze, tak aby nie wykluczały się one nawzajem i nie dublowały.

To też oznacza, że jeśli spadnie na nas opieka nad osobami starszymi, to będziemy musieli dopilnować nie tylko bezpieczeństwa takich osób, ale również tego, żeby przyjmowali odpowiednie leki, w ściśle wyznaczonym czasie. To też oznacza, że powinny być one poza zasięgiem starszej osoby, aby sama ich nie przyjmowała, zwłaszcza jeśli ma problemy z pamięcią. Warto również znaleźć takiego lekarza, który bez problemów przyjedzie, aby zbadać naszego podopiecznego, ponieważ w opiece nad osobą starszą musimy być przygotowani naprawdę na wszystko.

Warto szukać pomocy

Nawet jeśli opiekujemy się kimś bliskim, to i tak w pewnym momencie może dojść do przemęczenia.

To będzie oznaczało, że nie tylko będziemy mniej uważni, ale może się pojawić również zniechęcenie czy irytacja. Dlatego też warto poszukać takich instytucji, których działania będą skoordynowane z naszymi, a więc w razie potrzeby będą mogli nam pomóc. Nawet możliwość swobodnego wyjścia raz na jakiś czas, zorganizowania sobie wolnego czasu czy załatwienia własnych spraw, może być pomocna przy opiece nad osobami starszymi. Będziemy mieli po prostu pewność, że zawsze jest ktoś, kto nam pomoże i nas chociaż na chwilę odciąży, abyśmy mogli podładować akumulatory i działać dalej z takim samy zaangażowaniem jak do tej pory.

Warto zobaczyć jak można skoordynować działania w opiece nad osobami starszymi, tak aby były one jak najlepsze dla naszych podopiecznych i również jak najmniej obciążające dla naszej psychiki.