Przy opiece nad osobami starszymi potrzebna jest pomoc

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że opieka nad osobami starszymi, wcale nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać. Z jednej strony mamy do czynienia z osobami starszymi, dorosłymi, jednak musimy przy tym pamiętać, że są one schorowane, a to oznacza, że ich charakter mógł się w tym czasie zmienić. Niejednokrotnie osoby starsze, które utraciły swoją samodzielność stają się zgorzkniałe, zirytowane, a to powoduje, że nawet najspokojniejsze do tej pory osoby, potrafią być nieprzyjemne i sprawiać przykrość tym co mówią.

Dodatkowo w przypadku demencji dochodzi do zaburzenia funkcjonowania, a to oznacza, że nie zawsze są one w stanie panować nad swoją fizjologią czy zachowaniem. Nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich zachowanie jest nieodpowiednie, albo zagrażające ich życiu. To oznacza, że sprawując opiekę nad osobą starszą musimy cały czas pilnować tego, co ona robi, a to może być bardzo męczące.

Nie można ciągle być na wysokich obrotach

Musimy sobie uświadomić, że opieka nad osobą starszą może być bardzo wymagająca, tak fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli cały czas będziemy mieli się zajmować taką starszą osobą samodzielnie, to może się okazać, że w którymś momencie zabraknie nam na to po prostu siły. Nie będziemy mieli energii, aby cały czas pilnować takiej starszej osoby, a jej negatywne zachowanie będzie się mocno odbijało na naszej psychice.

To jeszcze dodatkowo będzie nas osłabiało i będzie prowadziło do większej frustracji. Im ona będzie większa, tym trudniej będzie nam sprawować opiekę nad osobą starszą, w taki sposób, aby robić to z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem. Dlatego też, jeśli mamy się zajmować opieką nad osobą starszą, to musimy ją tak zaplanować, aby przynajmniej raz na jakiś czas mieć chwilę tylko dla siebie, na odetchnięcie, zrelaksowanie się i nabranie dystansu do całej sytuacji, tak abyśmy nadal mogli sprawować ją na najwyższym poziomie.

Rozwiązań jest kilka

Warto tutaj powiedzieć, że możemy skorzystać z kilku różnych rozwiązań, abyśmy nie zostali sami w opiece nad osobą starszą. Z jednej strony możemy porozmawiać z rodziną, aby wymieniali się z nami co kilka dni lub przynajmniej zmieniali nas raz na jakiś czas na kilka godzin, podczas których będziemy mogli robić to, na co mamy ochotę. Możemy zatrudnić także wykwalifikowaną pielęgniarkę, która będzie nam pomagała, albo która na określony czas będzie przejmowała nasze obowiązki, abyśmy mogli się zająć sami sobą.

Inną opcją będzie skorzystanie z pomocy instytucji dziennej opieki, gdzie będziemy zawozili naszego seniora na kilka godzin, a w ostateczności możemy skorzystać z takiej propozycji, gdzie będzie miał zapewnioną całodobową opiekę w specjalistycznym ośrodku. Jeśli się dobrze zastanowimy, to z pewnością znajdziemy rozwiązanie. Warto zobaczyć z jakiej pomocy możemy skorzystać przy opiece nad osobą starszą i która z nich najbardziej będzie nam odpowiadała.