Surowce mineralne w Polsce

Polska jest bardzo bogata w różnego typu surowce mineralne. Znajduje się wczołówce jeżeli chodzi o państwa o najwyższych zasobach węgla kamiennego i brunatnego, rudy miedzi, cynku i ołowiu, a także siarki czy soli kamiennej. Setki lat temu byliśmy także potęgą w wydobyciu drogocennego bursztynu. Najważniejszym surowcem obecnie wydobywanym w Polsce jest węgiel kamienny.

Jego złoża mieszczą się w trzech zagłębiach: Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Drugim co do znaczenia dla polskiego przemysłu wydobywczego surowcem jest węgiel brunatny, który niemal w całości jest wykorzystywany w energetyce. Jest nim zasilane blisko 98% dużych polskich elektrowni. Jego najważniejsze złoża to Bełchatów oraz Turów koło Bogatyni.

W naszym kraju występują także złoża ropy naftowej, przede wszystkim w Karpatach i na Niżu Polskim. Mamy też duże złoża siarki w północnej części zapadliska przedkarpackiego oraz złoża soli kamiennej. W okolicach Lublina występują natomiast rudy miedzi, a na obszarze śląsko-krakowskim są bogate złoża rud cynku i ołowiu. Na terenie Polski występują także złoża surowców skalnych wykorzystywanych w budownictwie np.

posadzki żywiczne do garażu Oferujemy na śląsku skup złomu Ruda Śląska Wostal – skup surowców wtórnych i złomu

granitu czy dolomitu.

pieniadze.ofefundusze.pl